استفاده از سخت افزار متداول

استفاده از سخت افزار متداول و عدم وابستگی به سخت افزار یک سازنده خاص

صنعت استورج یکی از پایه ای ترین بخش های صنعت IT است. از نگهداری اطلاعات یک دیتابیس ساده تا نگهداری ده ها هزاران ساعت ویدئو، همگی نیازمند مدیایی مانند انواع دیسک نوری، انواع سیستم های tape based و یا انواع دیسک ها است.

سازندگان صنعت استورج هم با اشراف کامل نسبت به این موضوع، همواره صنعت IT را وابسته به سخت افزارهای خاص خود نگه داشته اند تا حداکثر سود ممکن را از آن کسب کنند. به عنوان مثال با وجود آنکه هارددیسک استورج های NetApp توسط شرکت Seagate تولید میشود، اما هارددیسک های عادی سیگیت به خاطر firmware متفاوت روی استورج NetApp قابل استفاده نیست، و فقط باید از هارددیسکی که لیبل NetApp روی آن خورده شده است استفاده کرد و این هارددیسک اختصاصی NetApp حداقل سه برابر هارددیسک معادل آن بدون این لیبل قیمت دارد!

همین قضیه در مورد کنترلر، پاور، jbod و تمام قطعات دیگر استورج وجود دارد.

از این بدتر، سازندگان استورج برای ادامه وابستگی خریداران به آنها، معمولا یک طول عمر 5 ساله برای سیستم استورج خود طراحی میکنند، که در عمل نگهداری سیستم استورج جاری بعد از آن دیگر مقرون به صرفه نخواهد بود. این امر با روش های مختلفی مانند عدم پشتیبانی کنترلر از هاردهای جدیدتر، تغییر اینترفیس شبکه یا هارد و مانند این پیاده سازی می شود، و در نهایت مشتری مجبور می شود که سیستم استورج خود را به یک نمونه جدیدتر تعویض کند.

مشکل دیگری که وجود دارد، این است که دسترسی به این قطعات خاص معمولا به راحتی ممکن نیست. به عنوان مثال سازمانهایی که از هاردهای FC که در سیستم های SAN قدیمی تر استفاده می شد دارند، می دانند که هیچ سیستم کامپیوتری متعارفی اینترفیس ارتباطی آنرا ندارد و در صورت بروز مشکل برای هارد، فقط با استفاده از آداپتورهای خاص می توان آنرا به کامپیوتر برای بررسی بیشتر متصل کرد. در مورد بسیاری از استورج های خاص، مانند استورج های enterprise شرکت EMC، در صورت بروز اشکال فنی در مورد یک از کنترلرهای سیستم dual controller، تا زمان حل مشکل، که معمولا با توجه به شرایط تحریم در کشور ایران زمان کمی هم نیست، سیستم باید بصورت single controller کار کند.

در همه این موارد شرایط وقتی از همه بدتر میشود، که کاربر باید قطعه معیوب را با قیمتی که سازنده آن مشخص می کند تامین کند، زیرا جایگزین دیگری برای آن وجود ندارد.

Xendure از سخت افزار متداول بازار (Commodity Hardware) استفاده می کند. هیچ یک از قطعات استفاده شده در Xendure خاص یا وابسته به یک سازنده خاص نیستند و در صورت بروز مشکل، به راحتی می توان آنها را از بازار تامین کرد. این باعث می شود که کاربر هر قطعه را بتواند با بهترین قیمت تهیه کند، و هیچگاه دغدغه عدم دسترسی به قطعات یا نبود قطعه یدکی و پشتیبانی را نداشته باشد. علاوه بر این از آنجا که سخت افزار سیستم، سخت افزار متداول است، همواره سخت افزار جدیدتر با قیمت ارزانتر از قبل روانه بازار می شود که upgrade سیستم را ارزان تر میکند. علاوه بر این هیچ یک از سخت افزارهای استفاده شده در Xendure احتیاج به یادگیری مفاهیم خاص ندارند.