طراحی با دید کاهش هزینه ها

طراحی با دید کاهش هزینه ها و امکان استفاده از هارد دیسک های معمولی، به جای دیسک های enterprise.

تقریبا هیچ سیستم RAID سنتی پیدا نمی شود که در آن بتوان از هارددیسک های عادی استفاده کرد. اگرچه تولید کنندگان صنعت استورج توجیهات زیادی برای استفاده از هارد دیسک های بسیار گران SAS یا NL-SAS و Enterprise SATA می آورند، اما واقعیت غیر از این است.

واقعیت این است که با وجود آنکه کیفیت هاردهای SAS و NL-SAS از هارد دیسک های ساتا عادی بالاتر است، اما صنعت استورج با چنان سرعتی در حال پیشرفت است که قبل از آنکه عمر واقعی هارد به انتها برسد، عمر قابل استفاده واقعی آن به انتها می رسد. به عبارت دیگر با وجود آنکه یک هارد SAS ممکن است عمری دو برابر هارد دسکتاپ داشته باشد، اما در یک طول عمر ۴ ساله که متوسط صنعت استورج است، هر دو هارد به راحتی کار می کنند، و پس از این دوره ۴ ساله، جایگزین کردن یک هارد دسک تاپ با یک هارد جدید که معمولا حجمی دوبرابر هارد قبلی و قیمتی معادل آن دارد، خیلی مقرون به صرفه تر از نگهداری یک هارد SAS با ظرفیت پایین و طول عمر بیشتر است!

به همین دلیل است که غولهای صنعت IT مانند گوگل یا فیسبوک هیچگاه از هاردهای enterprise گران قیمت برای کار خود استفاده نمی کنند، زیرا تعویض هارد در فواصل زمانی کوتاه با هارد با ظرفیت بالاتر، بسیار مقرون به صرفه تر از خرید هاردهای گران قیمت SAS و استفاده طولانی مدت از آن با ظرفیت کم است. در تحقیق گوگل با عنوان Failure Trends in a Large Disk Drive Population که در سال ۲۰۰۷ منتشر شد و به بررسی روند خرابی دیسک ها در فایل سیستم گوگل می پردازد، به صراحت اشاره شده است که تحقیق روی صد هزار دیسک consumer که توسط گوگل استفاده می شوند انجام شده است!

Xendure توانایی استفاده از هر نوع هارد دیسکی، حتی هارددیسک های دسکتاپ را دارد. در واقع Xendure تمایل بیشتری به استفاده از هارددیسک های غیر enterprise دارد، زیرا بر اساس تجربه غول های تکنولوژی IT مشخص شده است که استفاده از دیسک های ارزان قیمت و ظرفیت بالای دسکتاپ، و تعویض دوره ای آنها با دیسک های با ظرفیت بالاتر، بسیار مقرون به صرفه تر از خرید دیسک های گران قیمت است. البته اگر کاربرتمایل به استفاده از دیسک های گران قیمت NL-SAS یا SAS هم در سیستم خود داشته باشد، به راحتی می تواند از آنها در سیستم Xendure استفاده کند.